Düşünün, 21 yaşındasınız ve ALS hastalığına yakalanıyorsunuz ve doktorlar iki yıl ömrünüz kaldığını söylüyorlar. Özel tasarlanmış tekerlekli sandalyede konuşamıyorsunuz, düşüncelerinizi sadece özel tasarlanmış bir bilgisayar aracılığıyla aktarabiliyorsunuz. Bu durumda kim bilimle uğraşırdı? Hawking, Böyle bir durumda bilime, dolayısıyla insanlığa ömrünü adadı.

ALS, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin ( nöronların ) kaybından ileri gelir.

Bu hücrelerin kaybı
kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı.

Roger Penrose ile birlikte
Einstein’ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Big Bang’le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi.

Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu.

Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucu da karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu.

Diğer bir sonuç da evrenin bir sonu ve sınırı olduğuydu. Bu da evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çercevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

Bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan “ Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere ” kitabı, Hawking’e asıl şöhreti getirmişti.

Hawking, uzay bilimi ile ilgili, büyük patlama, kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı gibi kavramları, konuyla ilgili birikimi olmayan okurlara, açıklamaya çalışır.

Hawking, kavramların daha kolay anlaşılabilmesi için metinleri resim, grafik gibi görsellerle zenginleştirerek, konuları basitleştirmeye çalışmıştır.

Son kitabı “Ceviz Kabuğundaki Evren”de, dünyanın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmişti.

Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir.

Filmi izlemenizi öneriyorum.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın