Suriye’deki Son Durum (Yeniden Eskiye)

20.01.2018 Cumartesi: Türkiye Afrin’de bulunan terörist gruplara yönelik harekata başladı. Harekata “Zeytin Dalı” ismi verildi. Zeytin Dalı Harekatı’nın detayları için  TIKLAYIN!


19.01.2018 Cuma: Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stefan Dujarric; Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyon hazırlığının endişe verici olduğunu söyledi. Stefan Dujarric, bölgede gerilimin tırmandırılmasından kaçınılması gerektiğini vurguladı.


19.01.2018 Cuma: Türkiye’nin Afrin Operasyonu konusunda çok ciddi adımlar atması, ABD tarafından kaygıyla karşılandı ve operasyonun yapılmasının Türkiye’nin kaygılarını sonlandırmayacağını belirten açıklamalar yapıldı.


18.01.2018 Perşembe: Pentagon’dan yapılan açıklamada 30 bin kişilik sınır birliği kurulması kararının iptal edildiği belirtildi. Yine Pentagon’dan yapılan açıklamada PKK’nın paravan örgütü SDG’ye eğitim verildiği vurgulandı.


17.01.2018 Çarşamba: Fırat Kalkanı Operasyonu’nun devamı olarak nitelendirilen Afrin Operasyonu için hazırlıklarını sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri sınır birliklerine hafta boyunca askeri sevkiyat yaptı.


14.01.2018 Pazar: ABD’nin açıklamasından sonra akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığından “Her türlü tehditi bertaraf etmeye kararlı ve muktediriz” başlığı altında, ABD’nin DEAŞ’la mücadelede yanlış hareketlerde bulunduğunu belirten bir açıklama yayınlandı.


14.01.2018 Pazar: ABD Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ’la mücadele için 30 bin kişiden oluşacak bir ordu kurulacağını ve bu ordunun Türkiye ve Irak sınırını kontrol edeceğini açıkladı. ABD daha önceden DEAŞ’la mücadelede YPG ile birlikte hareket edeceğini açıklamıştı.


 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın