Geçmişe bakarak geleceği görmek için …

İşte bu sloganla geçmişin önemine vurgu yapan ve Eylül 2008’de ilk sayısını çıkaran Yedikıta Dergisi, internet sitesinde bulunan hakkımızda bölümünde şöyle tanıtılıyor:

Çamlıca Basım Yayın bünyesinde aylık olarak yayınlanan Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi, Eylül 2008’de yayın hayatına başladı. Tarihî, ilmî ve kültürel konularda temel kaynaklar ve tarihî belgeler eşliğinde titizlikle hazırlanan dergimiz doğruları, millî ve manevî değerler çerçevesinde ele alma prensibiyle geniş bir okuyucu kitlesine hitap etmektedir.

Dergimiz, tarihin kuru bir bilgi yığını yahut ideolojik bir alet değil, ibret alınacak ve geleceğe ışık tutacak bir vasıta olduğunu düşünerek okurlarına tarih sevgisini ve şuurunu kazandırabilmeyi esas almıştır. Bunun için, gerçekleri saptırmadan, suistimal etmeden, abartmadan, millî ve manevi değerler çerçevesinde ele almak Yedikıta Dergisi’nin başlıca prensibidir.

Her sayısında okurlarına hediye ettiği birbirinden orijinal, tarihî ve kültürel kıymeti olan eklerin yanında belirli periyodik aralarla şehirlere özel sayılar çıkarmaktadır. Dergimiz, yurtiçinde olduğu gibi Amerika, Avrupa, Afrika, Balkan ülkeleri, Ortadoğu, Orta Asya ve Uzakdoğu ülkelerindeki okuyucularımıza da ulaştırılmaktadır.

Yedikıta tarafından okuyucularına hediye edilen belge.

Aslında bakıldığında çok beylik laflar gibi görünsede tam da derginin misyonu ve vizyonu anlatılmış hakkımızda bölümünde. Örneğin “Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Asırlık Projesi” adı altında sunulan ek, Tarihi bizlere belgeleri ile ve titizlikle sunmasını açıklamaya yeterlidir diye umuyoruz.

 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın