Münhasır : Bir kimse veya bir şey için ayrılmış, mahsus, özgü. Sınırlanmış, sınırlı.


Sevilla Haritası’na göre Türkiye’nin payına bırakılan alan.

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan Dolmabahçe Anlaşması, Akdeniz’deki dengeleri yerinden oynattı. Dünyanın tepkisini çeken anlaşma ile Sevilla haritası ile bölgede sıkıştırılmaya çalışılan Türkiye, haritaların o olmadan çizilmeyeceğini gösterdi.

MEŞRU SINIRLARIMIZ İLAN EDİLDİ

Türkiye, Akdeniz’deki enerji kaynaklarının paylaşımı ve MEB sınırlandırılmalarının yapılması açısından stratejik önem taşıyan Libya’da Halife Hafter yerine BM’nin tanıdığı Fayiz el-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni meşru kabul etmiştir. Türkiye’nin bu konudaki yerinde kararı Dolmabahçe anlaşması ile kendisini göstermiştir.

Uluslararası arenada tepki ile karşılanan anlaşma, BM tarafından meşru kabul edilen bir hükümet ile yapıldığı için üzerindeki tartışmaları ortadan kaldırmıştır.

Doğu Akdeniz’de haritaların çizildiği masayı deviren Türkiye, bu anlaşma ile Akdeniz’in batısındaki meşru sınırlarını dünyaya ilan etti.

Anlaşmaya göre;

Türkiye ve Libya arasında oluşturulan deniz yetki alanı şeridi, Yunanistan’ın bölgedeki faaliyetlerine yönelik bir set oluşturdu.

Sevilla Haritası ile 41.000 km2’lik bir alana sıkıştırılmaya çalışılan Türkiye’nin alanı genişledi.

Anlaşma ile Yunanistan’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması yapmasının önüne geçildi.

Belirlenen alanda petrol ve doğalgaz arama ve sondaj ruhsatlandırmasında Türkiye ve Libya söz sahibi oldu.

Girit’in güneyinden geçen hat ile Yunanistan’ın bölgedeki söz hakkı ortadan kalktı.

TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK

Uluslararası hukuka göre belirlenen deniz yetki alanının batı sınırı ile birlikte Türkiye ilk defa kıyıdaş bir devlet ile deniz yetki sınırlandırma anlaşması imzalamış oldu.

Hukuki işlemlerin tamamlandığı anlaşma TBMM’de onaylandıktan sonra Birleşmiş Milletler’e bildirilecek.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın