İsrail İçin Golan Tepelerinin Önemi Nedir?

Golan Tepeleri, Suriye’nin güneybatısında ve İsrail devletinin ise kuzeydoğu kısmında yer almaktadır. Bir yandan Lübnan ve Ürdün ile de komşuluğu bulunan Golan Tepeleri, zengin temiz su kaynaklarına sahip olurken bu tepeler daha önceki dönemlerde İsrail tarafından işgal edilmiştir ve günümüzde İsrail için halen büyük bir önemi bulunan bir bölgeyi oluşturmaktadır. Bu nedenle, Golan Tepeleri-İsrail-Suriye ilişkisi bağlamında İsrail’in günümüzde halen bu bölge ile ilgileri demeçleri ve girişimleri bulunmaktadır. Son dönemde İsrail Başbakanı Netanyahu tarafından yapılan; Golan Tepeleri’ne sonsuza kadar sahip olacakları, yönünde açıklamaya karşılık olarak Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı ise Golan Tepeleri Suriye’nin ayrılmaz bir parçasıdır yönünde açıklamalarda bulunmuştur.

Uluslararası Gündemde Golan Tepeleri Sorunu

İsrail için yüksek bir öneme sahip olan Golan Tepeleri, uluslararası kamuoyunda önemli tepkilere neden olurken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’de yaptığı açıklamalarda İsrail’in bu bölge üzerinde bir egemenlik iddia edemeyeceğini belirtmiştir. Bu gibi tepkilere rağmen Golan Tepeleri-İsrail-Suriye ilişkisinin özellikle, İsrail devletinin Suriye’de yaşanan iç savaş ile ilgili durumdan faydalanması şeklinde yorumlanmaktadır. Süreç içerisinde Suriye’deki durumu göz önünde bulunduran İsrail başbakanı Netanyahu, bu konuyla ilgili uluslararası birçok ülkeden destek talebinde bulunurken, özellikle bölgede bulunan zengin su kaynakları ve ülke güvenliği İsrail için önemli olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı İsrail, göz ardında bulundurmayacağı Golan Tepeleri için çalışmalar gerçekleştirirken bu tepelerden temin edilen su kaynağı, İsrail için hayati önemde bulunuyor.

Golan Tepeleri Ve İsrail Sorunu İçin Önemli Bilgiler

Uluslararası olarak Suriye toprağı olan Golan Tepeleri, İsrail işgali altında bulunmakla birlikte aynı zamanda da Yahudiler için önemli bir bölgeyi oluşturmaktadır. Bölgede 30’dan fazla Yahudi yerleşim birimi bulunurken bu bölgelerde 20 bine yakın Yahudi’nin yaşadığı bilinmektedir. Ayrıca bu bölgede yaklaşık 20.000 civarında da Suriye Durzi halkının yaşadığı biliniyor. Jeopolitik olarak çok önemli bir noktada bulunan tepeler, Yahudiler için kutsal kitaplarında da bahsedilen bir bölge olduğu için daha kutsal hale geliyor. İsrail Devleti ve Yahudi toplumu bu toprakları vazgeçilmez bir konumda görüyorlar.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın