1. Kaplumbağalar da Uçar (Turtles can fly)

VİZYON TARİHİ: 6 Mayıs 2005

TÜR: Dram

KONU: Saddam döneminden sonra Irak -Türkiye sınırındaki Kürt Mülteci kampında mayın toplayarak hayatlarını sürdürmeye çalışan çocuklar…

Özet: Filme konu olan çocuklardan ilki Satellite yani Uydu lakaplı Soran. Amerika hayranı olan Soran diğer mülteic çocuklar tarafından da lider olarak görülmektedir. Teknolojiye olan merakı sayesinde kampa kurduğu uydu sayesinde televizyona bakarak savaşın ne zaman başlayacağını kampta bulunanlara bildirebilecek tek kişi aynı zamanda.

Diğer çocuk karakter ise Soran’ın aşık olduğu Agrin. Henüz 12-13’lerinde olmasına rağmen ağabeyi Hengov ve anne babası ile birlikte yaşadıkları köyde askerler tarafından hayatı alt-üst edilmiş bir çocuk.

Ailesini katleden, kendisine de o küçük yaşında tecavüz eden askerlerden kaçarak kampa sığınan Agrin ve diğer çocukların hikayelerini izlerken gözleriniz dolacak.


2. Ruanda Oteli (Hotel Rwanda)

VİZYON TARİHİ: 23 Eylül 2005

TÜR: Biyografi , Dram , Tarih

KONU: Hotel Ruanda, Ruanda Soykırımı’nı konu alan, dram türü bir filmdir.

Özet: Bir Hutu olan Paul Rusesabagina, Hôtel des Mille Collines’in müdürüdür ve Tutsi bir kadınla evlidir. Katliam başladığında öncelikle kendi ailesini kurtarmaya çalışsa da durumun farkına varınca kendi ailesinin yanı sıra kurtarabildiği tüm Tutsi ve Hutu mültecileri kurtarmaya çalışır. Komşularıyla birlikte ailesini otele götürmesinden sonra birçok Tutsi ve Hutu mülteciyi de otele alır. Otel neredeyse bir mülteci kampına dönerken, daha önceleri kurduğu ilişkilerini kullanarak oteldeki insanları korumaya çalışır ve sonuç olarak 1268 mültecinin hayatını kurtarır. Film oteldeki mülteciler ile birlikte Rusesabagina’nın ailesinin Tutsi isyancılarının hakim olduğu taraftaki bir mülteci kampına kaçması ve buradan Tanzanya’ya doğru hareket etmeleri ile son bulur.


3. Syriana

VİZYON TARİHİ: 17 Mart 2006

TÜR: Dram, Casusluk

KONU: Siyaset, güç ve bu çerçevede eriyip giden sıradan insanlar.

Özet: Bob Barnes (George Clooney) emekliliği yaklaşmış, görev başındaki son günlerini masasında kahve içerek geçirmeyi planlayan tecrübeli bir CIA ajanıdır. Ancak kendisine yapılan bir teklif planlarını bozar. Prens Nasir suikastini düzenlerse terfi alarak emekli olma şansı yakalayacaktır.

Prens Nasir Al-Subaai, Basra Körfezi’ndeki doğalgaz ve petrol zengini bir ülkenin, tahta geçmesine kesin gözüyle bakılan karizmatik varisidir. Babasının politikalarından farklı tutumlar sergileyen genç prens, ülkesindeki doğalgaz çıkarma haklarını büyük bir Amerikan şirketinden alıp Çinlilere verince enerji piyasasında dengeler bozulur.

Bryan Woodman (Matt Damon) piyasalarda yıldızı yükselen genç bir adamdır. Eşi ve çocuklarıyla katıldığı Prens Nasir’in davetindeki bir kazada küçük oğlunu kaybedince, durumu hafifletmek isteyen prensten beklenmedik bir iş teklifi alır.


4. Dr. Garipaşk veya: Kaygılanmayı Bırakıp Bombayı Sevmeyi Nasıl Öğrendim (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)

VİZYON TARİHİ: 29 Ocak 1964

TÜR: Komedi, Savaş

KONU: Amerikan haber alma ve genelkurmay noktalarında bulunan bir dizi önemli kişinin içine düştüğü yanlışlıklar zinciri sonucunda dünyanın bir nükleer savaşa nasıl sürüklendiği

Özet: Amerikalı general Ripper, emrindeki bombardıman filosuna Sovyetler Birliği’ndeki pek çok hedefe aynı anda nükleer saldırı düzenleme emri verir. Astlarını, bu emri yukarıdan aldığına ikna eder. Üsteki İngiliz değişim subayı Yüzbaşı Mandrake ise Ripper’ın yalan söylediğini anlar ve onu caydırmaya çalışır.

ABD başkanı, saldırıdan haberdar olur ancak uçakları geri çağırmakta kullanılacak gizli kodu sadece Ripper bilmektedir. Başkan, üst düzey komutanlar, bakanlar ve ABD adına çalışan eski Nazi bilim adamı Dr. Garipaşk’tan oluşan bir heyet ile görüşen SSCB büyükelçisi, Rusların bir Kıyamet Cihazı icat ettiğini ve bombalanmaları durumunda pek çok nükleer füzenin ABD’yi otomatik olarak vuracağını haber verir. ABD başkanı direkt hattan Sovyet başbakanı ile görüşür ve saldırıyı kendilerinin planlamadığını, uçakları vurabileceklerini söyler.

Dr. Garipaşk, nükleer bir kıyamet sonrasında, yüzey radyasyonu nedeniyle, en az bir asır yeraltında yaşamaları gerektiğini söyler ve savaş sonrasında insan ırkını yeniden oluşturmak için bir grup seçilmiş erkeğe birçok kadın eş tahsis etmelerini tavsiye eder.

Üstteki askerler general Ripper’ın emirlerine uyarak üssü, işgal eden diğer Amerikan askerlerine karşı (onları tedbili kıyafet içerisindeki düşmanlar sanarak) savunurlar. Üs, bir süre direnişten sonra, yeniden Amerikan ordusunun kontrolüne geçer. General Ripper -geri çağırma kodunu vermemek için- beylik tabancası ile intihar eder. Mandrake, Ripper’in not defterindeki karalamaları inceleyerek kodu bulur.

Bombardıman uçaklarının bir kısmı Sovyetler tarafından düşürülür, diğer uçaklar geri çağrılır, ancak bir uçağa ulaşılamaz. Sovyetler’in vurduğu ve düştü sandığı bu uçak, yaralı olarak görevine devam eder ve uçak komutanı Binbaşı Kong, inisiyatifini kullanarak yakındaki bir hedefi bombalamayı başarır. Film nükleer patlamalar ile son bulur.


 

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın