Kredi derecelendirmesi nedir? Kredi Derecelendirme kuruluşları hangileridir?

Kişi, kurum veya (uluslararası sistemde) ülkenin yerine getirmek zorunda olduğu mali ve ekonomik yükümlülükleri zamanında ve eksiksiz yerine getirme kapasitesi hususunda ki gözlem,saptama ve analizleri içeren çalışmaları ifade eder. Tüm riskleri göz önüne alarak bütünsel olarak analizler yapabilen uzman kuruluşlar tarafından yapılır.

Kredi derecelendirme kuruluşları arasında küresel boyutta etkiye sahip olan ve en bilinenleri Moody’s, Standard & Poor’s ve Fitch Ratings isimli kuruluşlardır.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının önemi nedir?

Kredi derecelendirme kuruluşları küresel boyutta etkiye sahip kuruluşlardır. Nedeni ise; büyüme sürecinde daha hızlı ve emin adımlar atmak isteyen ülkelerin yabancı yatırımları ve yatırımcıları ülkelerine çekebilmek için büyük çaba içerisinde olmalarıdır. Doğrudan finansal sermaye ve sıcak paranın ülke içerisine girmesi anlamı taşıyan yabancı yatırımcıların, ülkeye yönelik adım atarken şüphesiz bu kuruluşların ilgili ülkeye vermiş olduğu kredi notları büyük önem arzetmektedir. Basit bir deyişle; karanlık bir kuyuda kaybolmak istemeyen yatırımcılar, bu kuruluşların tuttuğu ışığa ihtiyaç duyarlar. 

Kredi derecelendirme kuruluşları not sistemi nedir?

Kredi derecelendirme kuruluşları ülkeyle alakalı notları verirken birçok faktörü göz önüne alırlar. Siyasi ve politik durumlar, çatışma bölgelerine yakınlık, ekonomik yapı v.b bu faktörlerden sadece birkaçıdır. Bu analizler sonucunda elde edilen verilerle de ülkelere genellikle A’dan D’ye kadar olan harfleri kullanarak not verirler. Aşağıdaki tabloda 3 önemli kuruluşun notlama sistemiz görünmektedir.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın