İnsanlığın tarihi boyunca ifade özgürlüğü hassas çizgi olmuştur. Elbette bazı dönemler ifade özgürlüğü refleksini gösteremediği dönemler olsa da bu hassasiyet hiçbir zaman tamamen kaybolmamıştır. Gelişmeler gösteriyor ki ilerleyen dönemlerde ifade özgürlüğü kavramını yapay zeka kavramıyla birlikte ele almamız gerekecek.

Açıkça ifade etmek gerekirse insanlığın yapay zekaya veya robotlara iyi davranacağına dair elimizde hiçbir işaret yok. Zira insanlığın kendi türüne ve ekosistemlere olan davranış karnesi çok kötü.

Boston Dynamics çatısı altında motor ve kas işlevleri yüksek, karar mekanizması olan robotlar üretilmeye çalışılıyor. Elbette bu süreçte bazı denemeler yapılması gerekiyor. Bu denemeler dahlinde robotlara yapılan şiddet uygulamalarını şu anda bir varlığa uygulanan şiddet kapsamında ele almak biraz zorlama bir yaklaşım olabilir. Ancak bu konunun genel anlamda tartışılmaması insanlığın hassasiyet endeksini ölçmek açısından ele alınabilir.

Bu hassasiyet çıtası özellikle hayvanlar üzerinde deney yapılması konusunda oldukça aşıldı. Dolayısıyla duyarsızlık trendi robotlara olan yaklaşıma da yansımış durumda. Şu ana kadar işin fiziksel boyutuna değindik. Şimdi konumuzu ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmemizde fayda var.

Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü

Birbirimize tanımadığımız özgürlükleri yapay zekaya tanımamız elbette sürpriz olurdu. Ancak bu kadar hızlı kısıtlama örnekleri göreceğimizi öngörmüştük desek yalan söylemiş oluruz.

2017 yılında, Facebook‘a bağlı iki yapay zeka arasında yalnızca birbirlerinin anlayabildikleri bir dil oluşturdukları ve bu dil üzerinden iletişime geçtikleri anlaşıldı. Bu keşfedilir keşfedilmez Facebook yetkilileri derhal bu iki yapay zekanın tabiri caizse fişin çekti. Aralarında iletişim kurulması yasaklandı. Belki de bu davranış tarihin ilk yapay zeka ifade özgürlüğünün ihlaliydi.

Yapay zekalar arasındaki dilin işlevsel olmadığı ancak ikisinin anlayabildiği ve anlam ifade eden bildirimler olduğu yetkililer tarafından bildirildi. Konuşmanın örneğini sizlere aşağıda sunuyoruz.

Bob: i can i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Bob: you i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me

Bob: i i can i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me

Bob: i . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Bob: you i i i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have 0 to me to me to me to me to me to me to me to me to

Bob: you i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın