Oyun dünyası dijitalleşme ile hayatımıza girmiş bir olgu. Çok ilginçtir ki genelde oyun ve oyuncak kültürü çocuklara özgü olmakla birlikte dijital oyun kültürü genel olarak yetişkinlere ve gençlere hitap eden bir tarzda ortaya çıkmıştır. Dijital oyun derken atari ve benzeri cihazlar dahil olmak üzere en ilkel oyun konsollarına kadar dayanan köklü bir maziden bahsediyoruz. Oyunların tarihçesi hakkında belki bir yazı yayınlayabiliriz ancak biz şimdi konumuza, yeri doldurulamayan oyunlar meselesine odaklanalım.

Bu Listeyi Nasıl Oluşturduk?

Yeri Doldurulamayan Oyunlar listemizi site editörleri olarak kafa kafaya verip derledik. Liste için tüm Dünya’da fenomen olan oyunlardan sizler için bir seçki hazırladık. Listeyi karışık bir şekilde hazırladık. Oyunlar arası daha iyi veya daha kötü ilişkisi yoktur. Sizlerin katkısını da çok önemsiyor ve yorumlarınızı bekliyoruz!

Yeri Doldurulamayan Oyunlar

Şimdi listemizi sıralamaya başlıyoruz. Herkese keyifli okumalar…

Half-Life 2

Half-Life bir devam serisi oyunudur. Türkiye’de internet kafe çağı bütün aktifliğiyle devam ederken en çok oynanan oyunlardan biriydi. Oyun, 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. Bilim kurgu temalı bir oyundur ve birinci tekil şahıs gözünden oynanır. Half-Life 2 çıktığı dönem ortalığı kasıp kavurmuş ve 40 üzerinde yılın en iyi oyunu ödülünü almıştır. Hayranları hala yeni oyunlarda Half-Life 2’nin atmosferini aramaktadır.

CM 01-02

Bugün en popüler menajerlik oyunlarından olan FM (Football Manager) serisinin öncüsü niteliğindeki oyun diyebiliriz. Oyun içi scout performansı çok iyidir. Zamanında işaret ettiği genç yeteneklerin çoğu ilerleyen yıllarda futbol piyasasında ses getirmiştir. Elbette oyun içi Cherno Samba gibi gerçek dışı kahramanlar da vardır. CM 01-02 hala kadro güncellemeleri yapılarak büyük bir kitle tarafından oynanmaktadır.

Fifa 99

Fifa 99 oyunu 1993 yılında başlayan bir maceranın 6. yılında piyasaya çıkmış versiyonudur. Dünya genelinde çok büyük ses getirmiştir. Oyun motoru açısından kendinden önce çıkanlarla arasında ciddi kalite farkları vardır. Daha sonraki Fifa serilerinde elbette çok büyük gelişmeler yaşandı ama unutulmaz soundtracki ile Fifa 99 her zaman yeri doldurulamayan oyunlar listesinde yerini koruyacaktır.

Max Payne

Max Payne 2001 yılında oyuncularla buluşmuş tam bir baş yapıttır. Max Payne daha sonrasında seriye dönüşmüştür. Max Payne 2 ve Max Payne 3 de çok oynanmış ve çok sevilmiş oyunlar listesine girmiştir ama elbette ilk oyun bir başkadır. Max Payne’in filmi ise herkesi hayal kırıklığına uğratmıştır orası ayrı. 1999 yılında Matrix çıktığında bütün dünyada büyük ses getirdi. Aksiyon sahneleri ve felsefesiyle bir bütündü. Max Payne çıktığında ise Matrix’in akıllara kazıdığı bu muhteşem aksiyonun oyuncular tarafından oyun içinde tatbik edilmesini sağlıyordu. Bu durum oyunun külte dönüşmesinde önemli bir etken oldu.

Mafia

Max Payne’in çıkıp piyasayı sallamasından sonra seriye dönüşecek muhteşem bir oyun daha çıktı. 28 Ağustos 2002 tarihinde Mafia oyunu piyasaya çıktı. Oyunun hikayesi 1930’larda geçmektedir ve hikaye Mafia oyuncuları tarafından çok sevilmiştir. Hala dünya genelinde oynanmaya devam eden oyunun devam serisinde çıkan oyunları da çok tutulmuş ve çok sevilmiştir. Ancak devam serisi Mafia 1’in bıraktığı hissi yaşatma işlevi sayesinde büyük kitlelere ulaşmıştır bunu da unutmamak lazım.

Counter Strike 1.6

Counter Strike 1.6 tartışılmaz bir şekilde efsanedir. Her ne kadar kendinden kısa süre sonra çıkan oyunlarda daha iyi dinamikler ve vurma hisleri de olsa Counter Strike bu alanda tartışılmaz bir yere sahiptir. Esasında bugünkü PUBG gibi survival konsepti oyunların atasıdır. Counter serisi başka oyunlarla devam etmiş ve bugünkü versiyon olan CS GO piyasaya çıkmıştır. Ama itiraf etmek gerekir ki çoğu eski nesilden gelen CS GO oyuncusu Counter Strike 1.6’da aldığı lezzeti alamamaktadır.

Diablo II

Diablo II, döneminin efsane oyunudur. Oyuncuları hikayeye bağlama tarzı müthiştir. Diablo II, bu tür oyunlara yakınlık duyan ve oynamayı sevenler için her zaman kült olmaya devam edecektir. Diablo II, Blizzard Entertainment tarafından 2000 yılında oyuncularla buluşturulmuştur. Bir devam oyunudur. Diablo I ve Diablo III de mevcuttur. Bu iki oyun da çok ses getirmiştir. Boyutlar arası geçişler, karakter arası ilişkiler döneminin çok ötesi bir algıyla şekillendirilmiştir. Ancak Diablo II kendine münhasır bir oyundur.

Arcanum

Arcanum, 22 Ağustos 2001 yılında yayınlanmış bir oyundur. Karakter geliştirme, hikaye, büyü ve teknolojiyi aynı potada çok başarılı bir şekilde eritmiş bir oyundur. Oyunun algoritması ve kombinasyonları oldukça fazladır.  Görev tasarımları, karakterler arası ilişkiler oyunu oynayanlar tarafından tam not almıştır. Hala oynanmaya devam eden bir oyundur. Oyun içinde diriltme, teleportasyon gibi büyüler uygulanabilirken aynı zamanda keskin nişancı da olunabilmektedir. Oyun içi dünya büyü taraftarları ve teknoloji taraftarları arasında ikiye bölünmüştür. Bu duruma göre oyuncularda karakter eğilimlerini belirlemeleri gerekmektedir. Bunun dışında oyun başında orc, elf, insan, cüce gibi türlerden birini seçmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz türe göre de büyü yeteneğiniz, zekanız veya gücünüz değiştiği gibi oyun içinde diğer türlerin size bakış açısını da etkiliyor. Oyunda dakikalarca uğraşıp başarısız olabileceğiniz bir görevi sadece karizma puanınız yüksek olduğu için çok kısa bir sürede halledebilmek gibi yüzlerce sürpriz oyunun içinde oyuncuyu bekliyor. Arcanum, Troika Games tarafından geliştirilmiş ve Activision tarafından yayınlanmış bir oyun. Bu iki bilgiyi yazının ilerisi için aklınızda tutun şimdilik.

Fallout

Listede geldik efsane serinin efsane oyununa. Fallout, yıllar içerisinde kendisine çok büyük bir kitle edinen ve kendi iç dinamiğini ve mantığını oluşturmuş bir oyun. 30 Eylül 1997 yılında Bethesda Softworks tarafından yayınlanan ve geliştiriciliğini Interplay Inc.’in üstlendiği Fallout, içinde hikaye derinliği barındıran çıktığı andan itibaren hayran kitlesi oluşturan bir oyun. Bütün platformlarda çok yüksek puanlar topladı bugüne kadar. Kıyamet atmosferi teması ve rol yapma oyunu olması açısından zamanında çok özgün bir çıkış yakaladı ve özgünlüğünü koruyarak yeni dinamikler ve hikayelerle yoluna devam ediyor.

Age Of Empires II

Böyle bir listede strateji oyununa yer vermezsek olmaz. Strateji kendi içinde elbette farklı türlere ayrılsa da Age Of kendi alanında çok büyük ilgi görmüş ve kendi alanını neredeyse tamamen parsellemiş bir oyun. Bu türde oyun yapmak isteyen başka geliştiriciler ciddi rakip olabilmek için hep iyi grafik, iyi single player modu, farklı lisans hakları satın alma (örn: Battle for Middle Earth serisi) gibi yöntemlere başvurmasının sebebi belki de Age of Empires II‘dir. Dönemine göre çok başarılı bir oyundur ve aynı mantıkla grafik kısmı iyileştirilerek günümüzde hala kullanıcıları tarafından çılgınca oynanmaktadır.

Medal of Honor: Allied Assault

Bugünkü Call of Duty ve Battlefield serisinin başarısı ve talep görmesinin altındaki sebep belki de tek başına Medal of Honor: Allied Assault oyunudur.  22 Ocak 2002’de piyasaya çıkan oyun II. Dünya Savaşı‘nın bütün gerilimini oyuncusuna hissettirmesi ve efsane Normandiya Çıkartması bölümüyle bu tür oyunları seven insanların gönüllerinde taht kurmuş ve kendini yeri doldurulamayan oyunlar listesine çok kuvvetli bir şekilde yazdırmıştır.

Vampire Masquerade Bloodlines

Yukarıda Arcanum’u anlatırken iki şirketten bahsetmiştik. Troika ve Activision. Vampire Masquerade Bloodlines aynı ortaklığın yapımı ve yeri doldurulamayan oyunlar listesinde yerini sonuna kadar hak eden bir oyun. Bu oyun yine Arcanum gibi rol yapma oyunu.  Çok derin hikayesi, akıl almaz görevleri ve atmosferiyle tam bir yapı taşı. Tüm bunların yanı sıra oyun içinde sizi sınırlandırmayan karakter arası diyalog şeması oyuncuları tarafından tam puan aldı. Bu oyunda vampir türlerinden birini seçip oyuna başlıyorsunuz ve devamında olaylar sizi bekliyor. Oyunun içinde çok güzel ayrıntılar mevcut. Örneğin “Malkavian” türünü seçtiğinizde türün anormal yapısından dolayı tüm diyalog ve tepki algoritmaları değişiyor.

GTA Vice City

Yeri doldurulamayan oyunlar listemizde geldik efsane bir oyuna daha: GTA Vice City. Grand Theft Auto: Vice City eskimeyen oyunlar listesinde her zaman başlardaki yerini korur. Vice City, 27 ekim 2002’de piyasaya sürüldü. Bu oyundan sonra GTA serisi dev oyun firması Rockstar Games‘in amiral gemisi oldu. Ortaya koyduğu oyun tarzı o günün şartlarında tam bir devrimdi. GTA’nın  getirdiği en büyük yeniliklerden biri açık dünya kavramı. Açık dünyadan kast edilen ise şu; dönemin oyunlarında verilen görevi yerine getirmediğinizde o an için bulunduğunuz alandan çıkmanız mümkün olmuyordu. GTA, uyguladığı taktikle bunu ortadan kaldırdı. Hiçbir görev yerine getirmeden de sokaklarda gezebiliyor, istediğiniz arabaya binebiliyorsunuz. Bu durum serinin diğer oyunlarında genişletilmiş haritalarla daha da eğlenceli hale getirildi.  GTA Vice City getirdiği bu özellikle yeri doldurulamayan bir oyundur.

World of Warcraft

World of Warcraft oyun piyasanın yapı taşlarından biridir. Oyunun temelini 1994 yılında çıkan Warcraft:Orcs & Humans oluşturur. World of Warcraft (WOW) ise serinin 4. oyunudur ve ilk piyasaya sürülme tarihi 23 Kasım 2004’dür. World of Warcraft listede daha önce de adını andığımız Blizzard Entertainment tarafından geliştirmiştir. Blizzard, serinin daha önceki oyunlarından ve Diablo serisinden aldığı güçle bu oyunu piyasaya çıkarmıştır ve kısa sürede çok büyük ses getirmiştir. Wow dünyasında fantastik bir dünyadır ve elf, org gibi ırklar yer alır. Level atlama üzerine kurulu Role Playing Game türü oyundur.

God of War

God of War oyun serisi Playstation konsolu oyuncuları için tartışmasız efsane oyunlar listesinde yer alır. Genelde bilgisayarda oyun oynamak ile Playstation’da oyun oynamak kişinin oyun tercihlerine kalmış bir zevk konusu olsa da Xbox, Playstation gibi konsol olarak adlandırılan platformlarda aksiyon oyunları oynamak, oyunculara daha büyük keyif vermektedir. God of War ise bu aksiyonun oyunculara son derece sirayet ettiği bir oyundur. Oyunun PSP formatında çıkmış versiyonları da oldukça başarılıdır.  Oyun ilk defa Playstation 2 platformu için 2005 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunun birbiriyle bağlantılı şu ana kadar 8 farklı versiyonu çıkmıştır. God of War Playstation platformunun gelmiş geçmiş en güçlü yapımları arasındadır.

League of Legends

League of Legends, 2009 yılında piyasaya çıktı. Google kullanıcıları bu oyuna %78 oranında beğeni oyu vermiş durumda. League of Legends (LOL) özellikle Kore başta olmak üzere bütün dünyayı sardı. Oyun, espor alanında dünya çapında hayranları ve turnuvaları olan bir oyun. Haritasının esin kaynağını ise bu yazı içerisinde bahsettiğimiz World of Warcraft oluşturuyor.

Ultima Online

Çok oyunculu çevrim içi oyunun fantastik dünyayla birleşmesi dendiğinde piyasadaki pek çok oyunun atası ve esin kaynağı kesinlikle Ultima Online‘dır. Ultima Online 1997 yılında piyasaya çıkmıştır. Türkiye’de evlerde internetin yaygınlaşmadığı dönemlerde internet kafelerde en çok oynanan oyunlardan biridir. Kendine bütün dünyada çok büyük bir kitle edinmiştir ve hala oynanmaktadır. Ultima Online kesinlikle ve kesinlikle yeri doldurulamayan oyunlardan biridir.

Minecraft

Mincraft grafikleri, tek ve çok oyuncuyu sistemiyle kısa sürede kendisine büyük kitleler elde etmiş bir oyun. Genel anlamda Minecraft için “retro” bir oyun diyebiliriz. Minecraft, temelinde küplerle tasarımlar yaptığınız 3 boyutlu bir oyun. İlk olarak 2009 yılında piyasaya sürüldü. Getirdiği tasarım ruhu ve oynanış şekliyle son derece özgün yapımlardan biridir Minecraft oyunu.

Resident Evil

Resident Evil, oyun ve film dünyasının fenomen yapımlarındandır. Erken tarihli oyunlardan biridir ve dönemine göre oynanış dinamikleri çağ ötesidir. Bütün oyuncular tarafından neredeyse tam puan almıştır. 1996 yılında PlayStation platformu için piyasaya sürülmüştür. İlerleyen tarihlerde serinin devam oyunları da çıkmış ve oyun PlayStation platformuyla yetinmemiştir. Hayatta kalma ve korku üzerine kurgulanmış tarz günümüzde kendi serisi dışında da başka oyunlarla mirası sürdürmektedir.

Devil May Cry

Devil May Cry esasında Resident Evil serisinin devamı olarak tasarlanmıştır. İki oyunun da yapımcısı Capcom firmasıdır. İki oyun arasında benzer temalar söz konusudur. Oyun ilk olarak 2001 yılında piyasaya çıkmıştır. Her ne kadar Resident Evil serisinin devamı olarak kurgulanmış olsa da oyun özgünleşmis ve kendine has büyük bir kitle elde etmiştir. Devil May Cry zaman içerisinde çok büyük bir seriye dönüşmüştür.

Call of Duty 2

Call of Duty serisi kendi türünde dünya çapında efsane olmuş bir oyundur. Call of Duty serisi devam oyunlarında modern konseptleri seçmiş ve bunlar üzerinden oyunlar kurgulamış olsa da kitleyi kazanmasını sağlayan oyun Call of Duty 2’dir. Call of Duty 2, Medal Of Honor’dan sonra piyasaya çıkmış en başarılı II. Dünya Savaşı atmosferi oyunlarından biridir ki Call Of Duty serisi ile Medal Of Honor oyununu ortaya çıkaran çekirdek ekip aynı ekiptir. Call of Duty 2 oyunu da başarısını bu büyük mirasa borçludur. Call of Duty 2 oyunu tekli ve çoklu oyuncu modlarında sunduğu çatışma grafikleriyle, hikayesiyle yeri doldurulamayacak bir oyundur.

Alakalı Yazı

4 Yorumlar

Serdar 21 Eylül 2019 at 20:09

Harika bir yazı olmuş ellerinize sağlık beni eskilere götürdünüz.
Listedeki tüm oyunları oynamış biri olarak şuanki oyunların hiç biri aynı zevki vermiyor.
Sevgiler..

Burak Candan 21 Eylül 2019 at 20:53

Teşekkür ederiz Serdar Bey. Biz de sizin gibi hissederek bu yazıyı oluşturduk. Duygularımızın paylaşılmasından mutlu olduk. Yorum yazarak ayrıca mutlu ettiniz bizi.

puretnafirst 21 Eylül 2019 at 21:20

Cok begendim yaziyi, bir de Sensible Soccer’i da gorebilseydik sanirim tam olurdu. 🙂

Burak Candan 22 Eylül 2019 at 05:04

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Bahsettiğiniz oyun bizim aşina olduğumuz oyunlar arasında değil. Oyun hakkında bilgilendirici bir yorum eklerseniz hem biz hem de okuyucularımız açısından faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: