Uluslararası arenada teknoloji deyince akla ilk gelen savunma ve savaş teknolojisidir. Ancak silah teknolojisi ağır sanayii içerdiğinden üretilmesi zor ve pahalı, uluslararası şartlar göz önüne alındığında da olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Nitekim Türkiye de son yıllar da bu alanda yaptığı atılımlarla dünya üzerinde söz sahibi olmaya aday olduğunu göstermiştir. İşte Türkiye’nin uluslararası arenada göğsünü kabartan ve terörle mücadelede gücüne güç katan yerli silahlar;

SOM (Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat)

180 km üzeri menzile sahip füze TÜBİTAK tarafından geliştirilmiştir. Tüm hava şartlarında kullanılabilen SOM füzesi havadan karaya ailesinden olarak tanımlanmaktadır. Yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirilen füze, tasarımsal olarak da hava savunma radarları tarafından kolayca farkedilemeyecek yapıya sahiptir.

Fırtına Obüsü (T-155)

Adını kendi branşındaki obüslere oranla daha hızlı bir sisteme sahip olmasından alan bu obüs, 30 saniye gibi kısa bir sürede 3 atış yapabilme ve yine 30 saniye gibi bir sürede yer değiştirebilme özelliklerine sahiptir. Bu özellikleriyle hedefine seri atışlar yaparken, düşmandan gelecek saldırılara karşıda hızlı yer değiştirebilmesi sayesinde karşı koyabilen Fırtına obüsleri siteminde ASELSAN imzalı özel bir yazılım kullanılmaktadır.

ANKA

TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk yerli insansız hava aracı olma özelliği taşıyan ANKA sistemsel olarak ASELSAN imzalı bir yazılım kullanmaktadır. Girdiği testlerden başarılı bir şekilde ayrılan ANKA 2013 yılında  TSK envanterine sunulmuştur.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın