Dünya Üzerindeki Tek Yeşil Hat

Yeşil Hat, Kıbrıs‘ta bulunan iki ayrı devlet olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi‘ni birbirinden ayıran bölgeyi tanımlamak için kullanılan siyasi tabirdir.

Yeşil Hat ifadesi, ilk olarak Birleşmiş Milletler‘e başlı Barış Kuvvetleri‘nin komutanlarını Peter Young tarafından ortaya konulmuştur. Komutan Young, kendisine bağlı kuvvetleri Lefkoşa’nun türlü konumlarına yerleştirdikten sonra, harita üzerinde yeşil renkli bir kalem ile, yeşil bir hat çizer. Daha sonraki günlerde bu hat, “Yeşil Hat” olarak anılacaktır.

1974 yılında gerçekleşmiş olan Kıbrıs Harekâtı ile, Yeşil Hat’ın bugünkü sınırları tam olarak belirlenmiş ve kesinleşmiştir.

Yeşil Hat ile Berlin Duvarı Arasındaki Fark Nedir?

Yeşil Hat, kavramsal olarak Berlin Duvarı ile sıkça karıştırılır. Ancak Berlin Duvarı’nın prosedürlerinden farklı olarak, Yeşil Hat üzerinde pasaport ile giriş çıkış serbest olarak tanımlanmıştır.

Yeşil Hat Nasıl Belirlendi?

Yunanistan’ta Enosis amacı güdenler tarafından Kıbrıs’taki Türk varlığı adeta yok kabul ediliyordu. Bu iç hareketliliğin sonucu olarak 1960 yılında Londra ve Zürih Antlaşması ile İngiltere, Türkiye ve Yunanistan‘ın garantörlüğünde Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Yönetimi üzerinde Türk ve Yunan Devletlerinin ortaklığı bulunan bu devlette çok geçmeden iç karışıklıklar yeniden başladı. Yunanistan, Akritas Planı çerçevesinde, adaya silah ve asker yığmaya başlıyordu. 1961 yılında etnik bir terör ve temizliği amaçlayan EOKA, adada bulunan Türklere adeta işkence ve ölüm yağdırmaya başlıyordu. Yaşananlara karşı ise İngiltere başta olmak üzere dünya adeta suskun kaldı. Türkiye’nin müdahil olma durumu ortaya çıktığında, ABD Başkanı Lyndon B. Johnson tarafından Türkiye’ye nato verildi. Bu olay üzerine adadaki Rum baskınları, mütecaviz bir şekide devam etti.

27 Aralık 1963 tarihinde İngiltere garantörlüğündeki Birleşmiş Milletler Barış Gücü adaya giriş yapmış ve 3 gün sonra 30 Aralık 1963 tarihinde İngiliz General Peter Young tarafından Yeşil Hat çizilmişti.

Ayrıca konu hakkında EOKA Nedir? yazımıza bakabilirsiniz.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın