“Fırat Kalkanı Operasyonu” nun devamı niteliğinde olan ve Türkiye’nin sınır güvenliğini tehlikeye sokan terörist yapılanmalara karşı Suriye’nin Afrin bölgesine yapılması planlanan operasyon an itibariyle (20 Ocak 2018 17:00) Türk Silahlı Kuvvetlerinin kontrolünde başladı. Operasyona “Zeytin Dalı Harekatı” ismi verildi.


20.01.2018 Cumartesi (1. Gün)

Operasyonun başlamasına dair TSK’dan yapılan duyuru şu şekilde:

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH : 20 Ocak 2018
SAAT : 17:35

 

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hulusi Akar’ın konuşmasını izlemek için TIKLAYIN!

Zeytin Dalı Harekatının İlk Saatleri

  • 7 bölgede tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak, barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir.
  • Harekata katılan 72 savaş uçağı önceden belirlenmiş hedefleri %96 oranında başarı ile vurmuştur.
  • Afrin ilçesinin doğusunda PYD/PKK’nın işgalindeki en stratejik bölgelerden biri olan Minniğ askeri havaalanı da vurulan hedefler arasında
  • Rus askerleri, Afrin’den çekilerek beldenin doğusunda yer alan Tel Rıfat‘a yerleşti.
  • Başbakan Binali Yıldırım, harekatın ilk aşaması olan hava operasyonu ile hedeflenen noktaların başarıyla imha edildiğini, yarın (21 Ocak 2018) ise kara unsurlarının harekata dahil olacağını söyledi.
  • Türkiye’nin yürüttüğü Operasyonla birlikte terör örgütünün işgalinden kurtulma fırsatı bulan siviller bölgeyi terketmek istesede, Suriye rejimi ile anlaştığı öne sürülen terör örgütünün kaçış yollarını tuttuğu ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığı bilgisine ulaşıldı.
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluZeytin Dalı Harekatı‘yla ilgili, Suriye rejimine yazılı bildirimde bulunduklarını fakat bunun rejimden icazet almak anlamına gelmediğini, uluslararası hukuka uygun hareket ettikleri için böyle bir yazılı bildirimde bulunduklarını söyledi.

ANALİZPORTAL ÖZEL ANALİZİ

Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı sıralarda Afrin’in merkezinde çekilen yandaki görüntü Türkiye’nin operasyonunun ne kadar haklı olduğunu ortaya koymaktadır. Orgenaral Hulusi Akar’ın konuşmasında da vurguladığı üzere Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürüttüğü bu operasyonla, uluslararası kurallardan doğan meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır.

 

 


Pentagon:”Gerilimin tırmandırılmaması çağrısında bulunuyoruz.”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Adrian Rankine-Galloway, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı ile alakalı yaptığı yazılı açıklamada; “Bütün taraflara gerilimi tırmandırmamaları ve en önemli görev olan DEAŞ’ı ortadan kaldırmaya yönelmeleri çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pentagon Sözcüsü açıklamasının devamında “Türkiye’nin ABD tarafından da terör listesine alınan PKK hakkındaki kaygılarını anlıyoruz. ABD, PKK’ya herhangi bir destek sağlamıyor.” ifadelerine yer verdi.


ANALİZPORTAL ÖZEL ANALİZİ

Rusya tarafından yapılan ve ABD’nin Suriye’de provokatif adımlar attığı bu nedenle de çözüm süreci ve Cenevre Süreci’nin çıkmaza girdiği yönündeki açıklama ile Afrin bölgesindeki askerlerini bölgenin doğusuna konuşlandırması Türkiye’nin gerekçelerini haklı bulduğu yönünde algılanabilir. En azından Rusya’nın çözüme daha yakın tavırlar segilediği anlaşılabilir. Ancak ABD tarafından gelen açıklamalarda ise gerilimin tırmanmaması gerektiği, dolayısıyla mevcut yapıda sadece DEAŞ’la mücadeleye odaklanılması gerektiği vurgulanarak Türkiye’nin endişelerini sözde anladıkları, fiili olarak ise görmezden geldikleri çok açıktır.


21.01.2018 Pazar (2. Gün)

Teröristlerden Kilis’e roketatarlı saldırı

Kilis’in Suriye Sınırına yakın bölgesinde bulunan bir yerleşim yerine teröristler tarafından 3 adet roket fırlatıldı. 2 roketin bir eve, bir diğerinin ise bir iş yerine isabet ettiği bilgisi verilen saldırılarda 1 vatandaşımızın yaralandığı belirtildi.


ANALİZPORTAL ÖZEL ANALİZİ

Afrin bölgesindeki teröristlerin Kilis şehir merkezine düzenlemiş oldukları bu saldırılar, Türkiye’nin güvenlik kaygılarının da ne denli doğru olduğunun kanıtı niteliğinde. PKK’nın yan kolları PYD/YPG ve diğer terör gruplarının ABD tarafından eğitilmesi ve bölgede 30 bin kişilik bir sınır hattının kurulacağının ABD tarafından bildirilmesinden sonra yapımı hususunda hız verilen harekat, Türkiye’nin sınır güvenliği açısından stratejik bir öneme sahiptir.


Zeytin Dalı’na karadan destek başladı.

Başbakan Yıldırım’ın 11:05 te Gülbaba mevkiinden kara harekatına başlandığını duyurması ile beraber, bölgeye sevk edilen komandoların ve bordo berelilerin Afrin’e ilerleyişleri hız kazandı. Yıldırım ayrıca operasyonun 4 safhada gerçekleşeceği ve 30 km derinlikte güvenli bir bölgenin oluşturulacağı bilgisini verdi.

Terör yuvaları tek tek imha ediliyor

Harekatın başlamasından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birlikler ve ÖSO birlikleri terör yuvalarını ve stratejik öneme sahip mühimmat depolarını imha ederek ilerleyişlerine devam ediyor.

Afrin’de Mühimmat Deposu Olarak Kullanılan Tünelin Vurulma Anı-İZLE

Zeytin Dalı Harekatı | Mühimmat Deposunun Vurulma Anı-İZLE

Reyhanlı’ya roketatarlı saldırı

Terör örgütü’nün Suriye deki uzantıları sivil gözetmeksizin rastgele saldırılarına devam ediyor. Kilis’ten sonra Hatay’ın Reyhanlı ilçesine de roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybederken, 30 kişi de yaralandı.

Hulusi Akar harekatı yerinde incelemek üzere Hatay’a gitti

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları Zeytin Dalı Harekatı’nı yerinde incelemek için sınırın sıfır noktasına gitti.

11 noktayı ele geçiren TSK’nın ilerleyişi devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO güçleri Afrin’in Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe isimli noktaları ele geçirerek ilerleyişine devam ediyor.

22.01.2018 Pazartesi (3. Gün)

Sınırdan 7.5 km içeri girildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin havadan ve karadan ilerlemeye devan ettiği Zeytin Dalı Harekatı’nda Özgür Suriye Ordusu ile birlikte sınırdan 7.5 kilometre içeri girdiği belirtildi. Anadolu Ajansı tarafından yapılan açıklamada, TSK’nın Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’de operasyon başlattığı duyuruldu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini: “Son derece endişeliyim.”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini iki nedenden dolayı Zeytin Dalı Harekatı’ndan endişe duyduğunu belirterek, şunları söyledi: “Birincisi insani nedenler. İnsani yardımların ulaştığından ve sivil halkın operasyondan etkilenmediğinden emin olmalıyız. Alandaki herhangi bir askeri operasyonun DEAŞ karşıtı olduğundan da emin olmalıyız. Beni endişeye sevk eden diğer husus ise askeri operasyonlar Cenevre’deki görüşmelerin sürmesini olumsuz etkileyebilir.”

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ: Hedef terör örgütlerinin barınakları, silahları, üstleridir.”

Bakanlar Kurulu sonrası Afrin operasyonuyla alakalı konuşan Bekir Bozdağ: “Her devletin, halkını ve sınırlarını koruması doğal ve meşru hakkıdır. Zeytin Dalı Harekatı meşrudur. Türkiye de bu hakkını kullanmaktadır. Hedef terör örgütlerinin barınakları, silahları, üstleridir. Sivillerin zarar görmemesi için azami itina gösterilmektedir. TSK Fırat Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi sivillere zarar gelmemesi için büyük bir itina ile harekatı sürdürecektir. Zeytin Dalı Harekatı planlandığı gibi başarıyla devam etmektedir.” dedi

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson: “Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı”

Johnson, Twitter hesabından yayımladığı mesajda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Johnson: “Afrin’deki gelişmeleri yakından izliyoruz.Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı. Şiddeti azaltmak ve en önemli hedefe odaklanmak amacını paylaşıyoruz: Suriye’de Esed rejiminin sona ermesine varacak siyasi bir süreç.” 

Operasyonun 3. gününde acı haber geldi

Operasyonun 3. günü teröristlerle girilen çatışmada 1 askerimiz şehit oldu. Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan olduğu belirtilen şehidin acı haberi ailesine verildi.

23.01.2018 Salı (4. gün)

Acı haberler peşpeşe geldi

Zeytin Dağı Harekatı’nın 4. gününde acı haberler peşpeşe geldi. Önce Üsteğmen Oğuz Kaan Usta, operasyonun ilerleyen saatlerinde de Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı şehit düştü.

260 Terörist etkisiz hale getirildi. 1 askerimiz şehit oldu, 1 askerimizde yaralı

TSK Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasından bugüne en az 260 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Aynı duyuru da Ömer Uşağı Kuzeyi/Suriye bölgesinde 1 askerimizin şehit düştüğü, 1 askerimizin de yaralandığı ifade edildi.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın