Ülkemizde ve dünya genelinde son günlerin en çok konuşulan konularından birisi Türkiye’nin Suriye sınırı içerisinde operasyonlardır. Ülkemiz açısından çok önemli olarak görülen bu operasyon ile ilgili olarak merak edilen pek çok soru bulunuyor. Operasyonları kime karşı yapıldığı, neden Afrin’in seçildiği ve burada yapılacak temizliğin ne önemi olduğu gibi konular merak ediliyor. Öncelikli olarak şehir yoğun şekilde Kürtlerin yaşadığı bir şehirdir. Bunlara ek olarak Arap ve Türkmen nüfusu da oldukça fazladır. Bu özelliği ile şehir, PKK terör örgütünün hedefinde olan bir şehirdir. Sadece bu konuda değil bulunduğu konum sebebi ile PKK için bir hedef olarak görülüyor. PKK bu şehri ele geçirerek bir terör koridoru oluşturmayı hedefliyor. Bu hedefin engellenmesi ve bölgenin terör unsurları olarak değerlendirilen yapılardan temizlenmesi için Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Ocak 2018 tarihinde bir operasyona başlamıştır.

Afrin Şehrinin Stratejik Önemi

Afrin, ülkemiz açısından stratejik bir öneme sahiptir. Afrin, Hatay sınırına yaklaşık olarak yirmi kilometre uzaklıkta bulunan bir Suriye şehridir. Bazı köyleri Türkiye sınırından bakıldığında görülebilecek kadar yakın bir konumda bulunuyor. Hatay, Afrin şehrinin batı sınırında bulunuyor. Kuzeyinde Kilis ve güneyinde ise Halep bulunuyor. Halep, Suriye’nin en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Şehir ve çevresi Osmanlı Dönemi’nde Kilis iline bağlı bir kaza konumundaydı. Haritada şehrin konumuna bakıldığında neden önemli olduğu görülebilir. Ülkemize doğru uzanan yapısı nedeni ile bir koçbaşı olarak değerlendirilebilir.

Türkiye Neden Afrin’e Harekât Yapıyor?

Ülkemizin iki sınır şehrine komşu konumda bulunan şehir içerisinde bulunan terör örgütleri sebebi ile sürekli sorunlar yaşatıyor. Özellikle PKK terör örgütünün yapmış olduğu saldırıların büyük çoğunluğu bu alandan yapılan sızmalardan kaynaklanıyor. Bunun en önemli sebebi 2012 yılında Esat Rejimi tarafından şehrin çatışma olmaksızın PKK’ya teslim edilmesi görülüyor. Bu süreç sonrasında PKK şehrin tamamını ele geçirerek Akdeniz’e ulaşmak için bir adım atmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra PKK’nın en önemli eğitim kamplarının bazıları bu bölgede bulunuyor. Bütün bu sebepler Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu bölgeye operasyon yapmasını zorunlu kılmıştır. Bu bölgenin terörist yapılarından temizlenmesi ve bölgenin tekrar eski günlerine döndürülmesi için operasyona Zeytin Dalı Harekâtı adı verilmiştir. Harekâtın en önemli amaçları arasında ülkemize yapılan saldırıların engellenmesi, bölgenin terör yapılarından temizlenmesi ve PKK’nın Akdeniz’e ulaşma çabalarının durdurulması bulunuyor.

Alakalı Yazı

0 Yorumlar

Bir Cevap Yazın